Житомир відновлює комунальні оранжереї. Проєкт фінансується Європейським Союзом та впроваджується Програмою розвитку ООН (ПРООН) в межах відомої європейської ініціативи “Мери за економічне зростання”. На модернізацію сезонного об’єкта виділили 8,5 тисяч доларів США. Про це розповів Борис Пахолюк – директор КУ “Агенція розвитку міста”.

Для громади створять унікальний простір. Нова тестова модель передбачає спільний доступ та користування майданчиком для жителів міста. Комунальне підприємство “Зеленбуд” уже передало на баланс Агенції розвитку міста першу локацію площею 1000 квадратних метрів. Фахівці планують повністю відновити її каркас та інженерні мережі.
Стратегію розробляли фахівці й підприємці. Спеціальний воркшоп пройшов 23 червня 2026 року в Житомирі. Під час цієї зустрічі 16 учасників шукали найкращі технічні рішення та бізнес-моделі для майбутнього тепличного комплексу.
“Зараз першу теплицю ми плануємо зробити на базі КП “Зеленбуд”. Ми вже одну із оранжерей передали на баланс КУ “Агенція розвитку міста” 1000 квадратних метров. І на цій оранжереї плануємо відновити каркас теплиці, відновити інженерні мережі і запустити таку тестову модель спільного доступу, спільного користування для жителів. І якраз сьогодні на воркшопі потенційні користувачі — клієнти цієї теплиці можуть обговорити. І ми очікуємо від них технічних рішень, які можуть бути реалізовані на цій теплиці. Ми очікуємо так само практичних речей у частині моделі функціонування. Тобто як люди розглядають можливість використання цих тепличних площ для особливих потреб, для потреб тестування бізнес-рішень, для потреб навчання, бачать як можливість використовувати ці площі. Тому сьогодні це такий перший воркшоп, за результатами якого ми маємо сформулювати загальне стратегічне бачення і концепцію щодо майбутнього використання цих тепличних площ”, — сказав Борис Пахолюк.
Організатори розділили людей на дві робочі групи. Про це повідомив керівник інноваційного хабу Житомирської політехніки Іван Новосьолов. Його група вела палкі дискусії про розвиток культури міського агробізнесу.
“Ми говорили у нашій групі про те, як можна використати тепличне господарство, яке є у комунальній власності громади. Для того, аби розвивати культуру агробізнесу в Житомирі. У нас були величезні дискусії з приводу того, хто має користуватися цією частиною. Я не можу сказати, що ми дійшли єдиного рішення з питання тестування того, що буде відбуватися з таким тепличним господарством, але мы проговорили різні моделі. Є моделі і для великого бізнесу, який тестує власні рішення, і для людей, які хочуть стартувати бізнес в тепличному господарстві, але не знають, з чого почати. Можливо, немає достатньо грошей, а це можливість теплицю використовувати, або для університетів для тестування певних інноваційних технологічних рішень. Або для переселенців, які займаються справою, якою давно хотіли і це для них класний майданчик щоб розпочати вже тут”, — сказав Іван Новосьолов.

Майданчик зацікавив науковців, початківців та переселенців. Єдиного компромісу щодо управління поки немає. Проте експерти розглянули різні варіанти – від оренди великими компаніями до соціальних проєктів. Це перший захід для побудови концепції.
“Я дуже люблю помідори. І я почала вирощувати нові екзотичні сорти томатів. І, по-перше, мені перестало вистачати місця на свої експерименти. Бо минулого року на десяти сотках у мене росло понад 600 кущів томатів. І по-друге, виростити для них розсаду в однокімнатній квартирі в місті дуже складно”.

Нові можливості приваблюють і місцевих практиків. Житомирянка Ольга Окружко планує долучитися до пілотного тестування інфраструктури. Жінка самостійно вирощує овочі, постійно збільшує обсяги саджанців, тому потребує масштабних площ.
Простір стане мультифункціональним.





