Україна та Сполучені Штати впритул наблизилися до підписання масштабної угоди щодо спільного використання корисних копалин. Як повідомляє Financial Times із посиланням на джерело в українському уряді, документ може бути підписаний вже цього тижня, після того як США погодилися не включати попередню військову допомогу до фінансових умов угоди.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль раніше заявив, що така поступка з боку Вашингтона дозволяє уникнути ризиків для українського суверенітету. Відповідна вимога США викликала хвилю критики серед українських парламентарів і могла стати перешкодою для ратифікації договору у Верховній Раді.
Що передбачає майбутня угода
Рамкова угода, яку наразі доопрацьовують, охоплює всі категорії корисних копалин — від вуглеводнів до рідкоземельних металів. Вона також може стосуватися об’єктів енергетичної інфраструктури по всій території України.
Це вже друга спроба укласти договір: попередній проєкт було зірвано у лютому 2025 року після конфлікту під час візиту Володимира Зеленського до США. Американська сторона тоді наполягала на тому, щоб частину прибутку з видобутку ресурсів використати для компенсації військової допомоги. Українська влада цю вимогу відхилила.
Політичне тло і реакція Києва
Питання ресурсної угоди викликало гострі суперечки всередині українського політикуму. Частина депутатів, зокрема від фракції «Слуга народу», заявляли, що не підтримають угоду, яка ставить під сумнів незалежність економічних рішень України або створює перешкоди для вступу до ЄС.
19 квітня торговий представник України Тарас Качка повідомив, що новий проєкт угоди суттєво відрізняється від початкового і вже не містить умов, які викликали занепокоєння. А 17 квітня сторони підписали меморандум, що підтверджує спільну готовність рухатися до підписання договору.
У разі затвердження угоди Україною та США, це стане новим етапом у стратегічному партнерстві двох країн, відкриваючи шлях до масштабних інвестицій у видобуток і розвиток енергетичного сектору України.