Колишній президент США Дональд Трамп висловив невдоволення затягуванням бойових дій між Росією та Україною, наголосивши на «неконтрольованому бомбардуванні» з боку Москви. Під час спілкування з журналістами в Овальному кабінеті після зустрічі з прем’єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньягу, Трамп заявив, що ситуація на фронті його категорично не влаштовує.
За словами американського лідера, обидві сторони дали попередню згоду на обмежене перемир’я, яке стосується, зокрема, об’єктів енергетики та морської логістики в Чорному морі. Проте Росія почала висувати додаткові вимоги, що загальмувало переговорний процес.
“Мене не влаштовує те, що відбувається з бомбардуваннями, бо зараз там просто шалене бомбардування. Це дуже погана ситуація”, – заявив Трамп.
Обмежені санкції та позиція Білого дому
Американський уряд ухвалив рішення не розширювати дію нових мит на Росію, аргументуючи це браком активних економічних відносин. За словами економічного радника Кевіна Хассетта, було б недоречно змішувати питання торговельних санкцій із дипломатичними зусиллями, спрямованими на досягнення припинення вогню.
“Президент вирішив не змішувати дві теми — торговельні обмеження і дипломатичні перемовини”, — підкреслив Хассетт.
У той самий час Україна увійшла до списку країн, на які поширюється новий тарифний режим, що набуде чинності 2 квітня. Йдеться про 10% мита на українські товари, що експортуються до США, хоча американська влада й описує ці заходи як “відносно м’які”.
Росія знову ігнорує домовленості щодо енергетичного перемир’я
Попри досягнуті в Саудівській Аравії домовленості про припинення ударів по енергетичних об’єктах, російські війська неодноразово порушували ці угоди. 27 березня окупанти завдали масованого артилерійського удару по центральних районах Херсона, спричинивши жертви серед мирного населення та перебої з електропостачанням.
Вже наступного дня, 28 березня, компанія “Нафтогаз” повідомила про нові удари по газовидобувній інфраструктурі. За їх словами, пошкоджено об’єкти однієї з груп, яка відповідає за енергозабезпечення.
Водночас у Генеральному штабі ЗСУ наголошують на дотриманні всіх домовленостей з міжнародними партнерами. Українські сили, за їх словами, не вдаються до обстрілів енергетичних об’єктів, зосереджуючи вогонь виключно на військових цілях противника.
Реакція Києва
1 квітня президент України Володимир Зеленський повідомив, що міністр оборони Рустем Умєров контактував з представниками США та іншими партнерами. Київ передав всю наявну інформацію щодо порушень, вчинених Росією в межах домовленого “енергетичного режиму тиші”.
Наразі ситуація залишається напруженою, а подальша доля перемовин залежить від дій Кремля у найближчі дні.