У Рівненському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки нагадали процедуру повернення військових, які самовільно залишили частину (СЗЧ), на службу без кримінальних наслідків.
Три доби — без кримінального провадження
Якщо військовослужбовець залишив підрозділ, але повернувся протягом трьох днів, жодного кримінального провадження відкриватися не буде. Усі види забезпечення, включно з грошовим, у такому разі відновлюються автоматично.
Що робити, якщо минуло більше трьох діб
У випадку, коли СЗЧ триває більше трьох діб, але сталося вперше, військовий може добровільно повернутися на службу, однак уже в межах відкритого кримінального провадження. Як пояснила речниця ТЦК Тетяна Камерістова, алгоритм дій такий:
- військовий звертається через застосунок «Армія +» до командира частини або начальника установи;
- отримує письмову згоду на подальше проходження служби;
- подає клопотання до прокуратури із доданою письмовою згодою;
- чекає на рішення суду, яке потім подає командиру для відновлення служби.
Що загрожує у разі повторного СЗЧ
Якщо військовий вдруге залишає частину або не повертається після першого випадку, його оголошують у розшук. Йому загрожує кримінальне покарання — від 5 до 10 років позбавлення волі. В такому разі до суду направляється обвинувальний акт.
Пільги та соціальні гарантії
На період СЗЧ дію пільг і компенсацій призупиняють. Проте у разі повернення на службу вони поновлюються як для військового, так і для його родини. Людина може бути зарахована як у той самий підрозділ, так і в інший — за вибором.
«Нехай військовий не боїться повертатися. Навіть якщо він не служитиме в тій самій частині, служба йому буде поновлена, і всі гарантії повернуться», — запевнила речниця Камерістова.
Статистика: понад 20 тисяч повернулися
За офіційною інформацією, завдяки подовженню терміну добровільного повернення до частин, на службу вже повернулися близько 20 тисяч військових, які перебували в СЗЧ. Ці заходи — частина державної стратегії з утримання кадрового ресурсу Збройних Сил України.